Transformatory - do czego się ich używa - volt

transformatory używane

EMF transformatora przy danym strumieniu rośnie

Konwencja punktowa jest często stosowana w schematach obwodów transformatora, tabliczkach znamionowych lub oznaczeniach zacisków w celu zdefiniowania względnej polaryzacji uzwojeń transformatora. Transformatory tr

Transformatory - do czego się ich używa - volt transformatory używane
ójfazowe stosowane w systemach elektroenergetycznych będą miały tabliczkę znamionową wskazującą zależności fazowe między ich zaciskami. Może to być w formie diagramu lub przy użyciu kodu alfanumerycznego, aby pokazać rodzaj połączenia wewnętrznego. EMF transformatora przy danym strumieniu rośnie wraz z częstotliwością.

Tranformatory są trwałe oraz bardzo wytrzymałe - co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Dzięki działaniu na wyższych częstotliwościach transformatory mogą być fizycznie bardziej kompaktowe, ponieważ dany rdzeń jest w stanie przenosić więcej mocy bez osiągania nasycenia, a do uzyskania tej samej impedancji potrzeba mniejszej liczby zwojów. Jednak właściwości takie jak ubytek rdzenia i efekt naskórka przewodnika również rosną wraz z częstotliwością. W samolotach i sprzęcie wojskowym stosuje się zasilacze 400 Hz, które zmniejszają masę rdzenia i uzwojenia.

W rezultacie transformatory stosowane do obniżania wysokich napięć linii napowietrznej były znacznie większe i cięższe dla tej samej mocy znamionowej niż te wymagane dla wyższych częstotliwości. Działanie transformatora przy jego zaprojektowanym napięciu, ale z większą częstotliwością niż planowana, doprowadzi do zmniejszenia prądu magnesującego. Przy niższej częstotliwości prąd magnesujący wzrośnie. Działanie dużego transformatora na częstotliwości innej niż jego częstotliwość może wymagać oceny napięć, strat i chłodzenia w celu ustalenia, czy bezpieczna praca jest praktyczna.


W momencie jej wytworzenia przekształca się

Zapewne niejeden z was słyszał o takim elemencie w elektronice jak transformator. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się urządzenie, które ma bardzo ważne zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i nie tylko. Zadaniem transformatora jest zmiana napięcia i prądu zarówno w górę jak i w dół. Co to w praktyce oznacza? To, że tranformatory na wejściu otrzymują pewną wartość napięcia prądu, a ich zadaniem jest jego zmiana i oddanie na wyjściu napięcia roboczego innego niż wejściowe. Jak zapewne niektórzy pamiętają z lekcji fizyki dokonuje się tego za pomocą indukcji prądu elektrycznego, która dokonuje się na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Modelowo przedstawia się to w taki sposób, że na wspólnym rdzeniu nawija się zwoje drutu, przez który przechodzi prąd zarówno po jednej jak i po drugiej stronie rdzenia, ale w taki sposób aby poszczególne uzwojenia się ze sobą nie stykały. Klucz do transformacji prądu leży w liczbie tych uzwojeń, gdyż od tego zależy na jaką wartość przekształcimy prąd wejściowy. Kombinacja różnych wartości uzwojenia sprawia, że możemy prąd przetransformować na dowolną wartość. Transformatory są oprócz urządzeń elektronicznych używane także w elektryce do transportu energii elektrycznej. W momencie jej wytworzenia przekształca się ją na wysokie napięcie, które jest dobre ze względu na to, że można je przesyłać na duże odległości liniami, bez zbytnich strat energii. Po dotarciu na miejsce wysokie napięcie jest ponownie transformowane, tym razem w drugą stronę do takich wartości, aby były one odpowiednie dla użytkownika końcowego.


ze sprzętu RTV pralki lodówki czy

Wiele osób obawia się, że stosunkowo bliska odległość transformatora od miejsca zamieszkania może być szkodliwa dla zdrowia. Wokół tej kwestii na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów i błędnych przekonań. Jaki wpływ na człowieka może mieć transformator i czy naprawdę jest czego się obawiać?

Transformator - potrzebny wynalazek, który budzi obawy

Pojawienie się transformatorów znacząco ułatwiło życie przeciętnego człowieka. Umożliwiają przenoszenie energii elektrycznej na znaczne odległości i to właśnie dzięki nim można oglądać telewizję czy też rozwijać zaawansowany technologicznie przemysł. Nie oznacza to jednak, że urządzenia tego typu nie mają wad.

Tranformatory wytwarzają pole magnetyczne, które może mieć istotny wpływ na stan zdrowia człowieka. Warto jednak pamiętać, że wiele innych przedmiotów i urządzeń codziennego użytku również jest odpowiedzialnych za powstawanie pola magnetycznego. Człowiek nie jest zatem w stanie uniknąć oddziaływania tych sił na jego organizm. Musiałby bowiem zrezygnować z korzystania np. ze sprzętu RTV, pralki, lodówki czy też komputera.

Regulacje prawne w Polsce dotyczące transformatorów

Władze Polski już w latach 80. zauważyły potrzebę uregulowania kwestii odległości stawianych stacji transformatorowych od zabudowań mieszkalnych. Transformatory mogą być budowane w pobliżu domów, jednak pole magnetyczne nie może być większe niż 1 kV/m, a stacje transformatorowe i linie energetyczne muszą znajdować się w określonej odległości od terenów zamieszkałych.



© 2019 http://volt.transport.malbork.pl/